Tento článok je venovaný majiteľom internetových stránok a internetových obchodov (e-shopov), ktorí majú záujem zlepšiť zacielenie vyhľadávania na určité kľúčové slová a chcú byť vo vyhľadávaní cez Google na prvých priečkach.

SEO (Search Engine Optimization) je vo voľnom preklade optimalizácia vašej webovej stránky pre vyhľadávač Google. Práve Google spomínam preto, lebo je v našich končinách monopolom a dá sa povedať, že na Slovensku jediný, narozdiel od Českej Republiky, kde má svoje miesto aj Seznam.cz. Preto sa momentálne budeme sa budeme venovať úpravam ktoré zohľadňuje Google.

SEO rozdeľujem na dve roviny, obsahovú a technickú. Obe tieto roviny optimalizácie popíšem bližšie v nasledujúcich odstavcoch.

Optimalizácia pre vyhľadávače

Obsahová SEO optimalizácia

Za obsahovú rovinu považujem úpravy, ktoré je schopný robiť prevádzkovateľ internetového projektu s priemernými počítačovými znalosťami. Jedná sa o písanie kvalitných textov, pridávanie obrázkov, vytváranie obsahu na sociálnych sieťach, ako sú Facebook, Google+, Twitter a Linkedin.

1. Tučné písmená a kľúčové slová: Obsahová časť by mala byť písaná tak, aby v nej boli spomenuté dôležité slová, na ktoré sa vo vyhľadávaní zameriavate a, taktiež, aby tieto slová boli vyznačené tučne (značky <b> a <strong>).

2. Sociálne siete: V dnešnej dobe by mal mať každý internetový projekt (web stránka, internetový obchod) aj svoj profil na Facebooku, Google+, Twitteri prípadne na Linkedin. Google hodnotí kladne, pokiaľ máte na vašom webe umiestnené tlačítko "Like" facebook-stránky, s ktorou ste prepojení. Dôležité je aj zverejňovať obsah s odkazmi na Váš web (prípadne produkt v e-shope). Google hodnotí kladne aj to, pokiaľ na web odkazuje viacero odkazov zo sociálnych sietí. Taktiež vyhodnocuje aj to, koľko majú dané odkazy „Like-ov“, prípadne to, koľkokrát sú zdieľané inými užívateľmi. Hoci je momenálne určite viac Slovákov na Facebooku ako na Google+, netreba zanedbávať ani jedno zo sociálnych medií, pretože z pohľadu vyhľadávača sú dôležité všetky (samozrejme myslím najväčšie) a vždy odporúčam svojim zákazníkom zdieľanie odkazov na čo najväčšom počte kanálov a profilov.

Technická SEO optimalizácia

V prvom rade je nevyhnutné zavedenie základných nástrojov pre sledovanie návštevnosti a ich prepojenie. Konkrétne mám na mysli vloženie sledovacieho kódu Google Analytics (resp. Universal Analytics) a prepojenie tejto služby s Webmaster Tools, ktorý je taktiež od Googlu. Následné je potrebné nastavenie cieľov a konverzií.

Potrebné je vytvoriť kvalitnú štruktúru zdrojových kódov a podanie meta-informácií, ktoré nieje možné vidieť na webe (teda sú ukryté pred zrakom bežného užívateľa) ale Google ich vidí a zohľadňuje. Základné technické pravidlá zhrniem do niekoľkých bodov.

1. Titulok stránky (title) by mal mať ideálny počet znakov 20-70 a mal by vystihovať kľúčovú správu (message) hlavnej sránky, podstránky, alebo stránky detailu produktu - pokiaľ hovoríme o eshope. Nižšie na obrázku je znázornený význam správne nastaveného titulku, ktorý musí byť výstižný. Napríklad, pokiaľ sa zameriavam na kľúčové slová „tvorba responzívnych webstránok“, titulok môže vypadať nejak takto.

Titulok webovej stránky je jeden z najdôležitejších prvkov SEO.

Obrázok: Titulok stránky, ktorý si nastavíte – zobrazuje google vo vyhľadávaní (modrou) ako odkaz na wáš web. Titulok je taktiež možné vidieť vo vrchnej lište Vášho prehliadača.

2. Meta-popis (meta description...) je viditeľný výhradne v zdrojovom kóde webovej stránky. Taktiež je tu pravidlo počtu znakov, ktorý by mal byť 100-160 a meta popis by mal obsahovať tie najdôležitejšie informácie o danej hlavnej stránke alebo podstránke.

Meta-popis by mal obsahovať dôležité kľúčové slová.

Obrázok: Meta-popis sa zobrauje čiernou farbou vo výsledkoch vyhľadávania.

3. Meta-kľúčové slová sú aktuálne považované za menej významné ako v minulosti. Niektorí odborníci tvrdia, že ich nastavovanie nemá vplyv na pozíciu v googli a dokonca ich neodporúčajú nastavovať, aby Vaša konkurencia nemohla jednoducho odhaliť to, na ktoré slová sa zameriavate. Ich použitie teda nechám na zvážení každého.

4. Štruktúra hlavnej stránky (landing page) je to, čo potencionálneho zákazníka (kupujúceho) musí uchvátiť na prvý pohľad. Google sa na štruktúru pozerá algoritmicky a hodnotí napríklad to, že na stránke by malo byť minimálne 250 slov čitateľného textu, odporúča sa samozrejme viac. Pomer veľkosti stránky k textu by mal byť viac ako 20%. To znamená, že pokiaľ máte stránku, ktorá je scrollovateľná na výšku troch monitorov a obsahuje jednu vetu, nieje to moc dobré z pohľadu vyhľadávača. Štruktúru nadpisov stránky by mal tvoriť práve 1 hlavný nadpis (h1), čo pri e-shopoch býva napríklad názov produktu a ďalej nadpisy nižšej úrovne (h2). Dôležité je aj to, aby ste mali na hlavnej stráke odkazy na sociálne médiá (prípadne „Like-boxy“).

5. Obrázky pridané na stránke by mali byť v rozumnej veľkosti. Vzhľadom na to, že Google berie v hodnotení do úvahy aj rýchlosť načítania Vášho webu, mali by ste si dávať pozor na to, aby na webe neboli príliš veľké obrázky. Mohlo by to znižovať pozíciu vo vyhľadávaní. Pri obrázkoch je dôležité dopĺňať aj alternatívny text (alt) s výstižným popisom a zacielením na kľúčové slová. Pokiaľ alternatívny text chýba, Google to hodnotí negatívne.

6. Súbory robots.txt a sitemap.xml sú súbory, dôležité pre to, aby vyhľadávače rýchlejšie a presnejšie pochopili štruktúru Vášho webu.

7. Kanonická adresa je dôležitá z pohľadu duplicít. Google hodnotí negatívne, pokiaľ vidí Váš web s WWW a bez WWW. Napríklad http://agystudio.com a http://www.agystudio.com. Je dôležité zabezpečiť presmerovanie na jednotnú adresu.

8. Bezpečnostný SSL certifikát zabezpečuje vyššiu dôverihodnosť Vášho webu. Spojenie medzi Vami (klientom) a webovým serverom, na ktorom je stránka umiestnená prebieha v šifrovanej forme (podobne ako pri internet bankingu) a to, Google hodnotí samozrejme pozitívne.

9. Responzivita je nepochybne dôležitá pokiaľ existuje nejaké percento Vašich zákazníkov, ktorí navštevujú web alebo eshop cez mobil. Algoritmus od Googlu nemal nakoniec taký veľký dopad na zmenu pozícií responzívnych webov, ako sa predpokladalo. V dnešnej dobe mobilov a tabletov je však nevyhutné myslieť aj na optimalizáciu zdrojových kódov pre tieto zariadenia.

Dúfam, že Vám tento článok pomohol urobiť si aspoň základný obraz o tom, v čom spočíva poctivé SEO. V prípade akýchkoľvek otázok neváhajte kontaktovať našu firmu na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript..